Temperatura, a miód

szafy mroźniczeMiód jest to produkt pracy pszczół oraz człowieka. Od wieków jest on niezwykle ceniony ze względu na swe unikatowe walory smakowe oraz zdrowotne. Niewłaściwe przechowywanie miodu może się jednak odbić negatywnie na nim.

Jak należy przechowywać miód i dlaczego?

Miód należy we właściwy sposób przechowywać tak, aby spełnione były dwa warunki:

– miejsce przechowywania było zacienione,
– temperatura miodu była niższa niż 17 stopni, a w idealnym układzie około zera stopni lub niższa.

Do tego celu idealnie nadaje się szafa chłodnicza lub różnego rodzaju szafy mroźnicze – zobacz. Powodem tych wymagań jest fakt, że miód w temperaturze pokojowej krystalizuje. Krystalizuje jednak nierównomiernie. Krystalizuje glukoza, natomiast fruktoza pozostaje płynna. Podgrzanie miodu cofa ten proces, ale oprócz smaku nie ma on swoich wyjściowych walorów. Przechowywany w niskich temperaturach, zachowuje je na miesiące, a w bardzo niskich na lata.

Po co nam osobna szafa do miodu?

Osobna szafa na sam miód może się wydawać fanaberią, ale wcale tak nie jest. Miód pochłania bardzo dobrze obce zapachy. Jeśli zostawimy np. otwarty słoik miodu w lodówce razem z wędliną, możemy być pewni, że zmieni smak. Jeśli zatem zależy nam na miodzie najwyższej jakości, powinniśmy zainwestować w szafę chłodzącą.